Zawał serca - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Cześć kochani :)
W kolejnym poście chciałbym Wam nieco przybliżyć, co robić, gdy osoba z Waszej rodziny zachoruje na zawał serca, albo co zrobić, jeżeli zauważycie osobę z zawałem. Jak rozpoznać objawy zawału? Zacznę od tego czym jest ogólnie zawał. Najprościej mówiąc zawałem nazywamy zbyt małą ilość krwi i tlenu dostarczane do serca. Gdy brakuje tlenu w mięśniu sercowym, zaczyna on umierać komórka po komórce. Przyczyną jest z reguły niedokrwienie naczyń wieńcowych, czyli tych, które otaczają nasze serce i dostarczają do niego tlen. Jednak przyczyną też może być nasz zły styl życia, czyli przede wszystkim zbyt duża ilość tłuszczów zwierzęcych w diecie, a także brak ruchu. Podstawowy objaw zawału to ból w klatce piersiowej, który jest silny, piekący, może on być odczuwalny w lewym ramieniu, brzuchu, a nawet szyi. Pozostałe objawy zawału to: poty, bladość, duszność, uczucie kołatania serca, czyli przyspieszenie jego bicia, zdarzają się omdlenia, ból brzucha i nudności. Są to najczęstsze objawy zawału u osoby przytomnej. U kobiet charakterystyczne objawy zawału to: ból za mostkiem, problem z oddychaniem, ucisk w tak zwanym "dołku", zmęczenie, osłabienie, gwałtowny ból mięśni, poty oblewające całe ciało, mogą też pojawić się nudności, a nawet wymioty. I tu taka ciekawostka: u niektórych kobiet mogą pojawić się objawy mogące sugerować niestrawność, a nawet przeziębienie. A teraz krok po kroku opiszę jak pomóc osobie z zawałem serca:
1. Najpierw oczywiście dzwonimy pod numer 112.
2. Po wykonaniu telefonu osobę z zawałem układamy w pozycji na pół siedząco, tak, by miała plecy oparte o jakiś stabilny mebel, np. krzesło,
3. Rozpinamy wszystkie ubrania mogące uciskać ciało chorego, czyli np. pasek od spodni, koszulę, otwieramy okno, żeby ułatwić choremu oddychanie,
4. I najważniejsze, osobie chorej nie wolno podawać ani picia ani jedzenia, jednak można mu podać lek przeciwbólowy, który zmniejszy postęp zawału, czyli np. aspirynę, jednak tylko wtedy, gdy chory jest przytomny.
5. Jeżeli osoba straci przytomność, wykonujemy resuscytację krążeniowo-oddechową: 30 uciśnięć w tempie 100-120 na minutę i dwa wdechy ratownicze; reanimację wykonujemy do przyjazdu karetki.
Jeśli jesteśmy w miejscu publicznym, czyli np. na dworcu kolejowym, czy w galerii handlowej, możemy skorzystać ze wsparcia automatycznego defibrylatora zewnętrznego, czyli tzw. AED. On sam nas poinstruuje jak prawidłowo pomóc osobie chorej.
Mam nadzieję, że teraz już wiecie jak pomóc choremu z zawałem serca :) Miłego czytania. Komentujcie posty, będę wdzięczny :)
Jak postepowac w takim wypadku powinien wiedziec kazdy. Jest to cos o czym nikt nie powinien nigdy zapomniec.
OdpowiedzUsuńWarto wiedzieć można kogoś uratować 👍
OdpowiedzUsuń