Ukąszenie przez kleszcza - co robić?

 Witam Was kochani w czwartkowe popołudnie :)

Zbliża się lato, a wraz z nim wzmożona nasza aktywność w lasach i wiążące się z tym przypadki ukąszeń przez kleszcze. Teraz pokażę Wam, jak ustrzec się przed ukąszeniem przez kleszcza, a jeśli przyczepi się nam do skóry, jak go bezpiecznie usunąć. Przede wszystkim trzeba zakrywać części ciała, które są odsłonięte, a także stosować środki na owady, które będą je odstraszać. Po przyjściu ze spaceru, musimy dokładnie obejrzeć całe nasze ciało. Gdy zauważymy na naszej skórze kleszcza, nie natłuszczamy go (np. masłem). Pewnie zastanawiacie się teraz dlaczego? Już tłumaczę. W ślinie kleszcza są bakterie chorobotwórcze. Gdy posmarujemy kleszcza tłuszczem, zacznie on wymiotować i ślina z bakteriami może przedostać się do naszej krwi i możemy zostać zakażeni. Poniżej przedstawię kilka kroków jak bezpiecznie usunąć kleszcza z naszej skóry:

1. Chwytamy kleszcza przy pomocy cienkiej pęsety jak najbliżej naszej skóry, po to, by nie oberwać otworu gębowego kleszcza,

2. Wyciągamy kleszcza powoli, jednak energicznie, by usunąć cały otwór gębowy,

3. Dezynfekujemy miejsce ukąszenia i obserwujemy je przez kilka tygodni, ponieważ tyle trwa rozwój boreliozy.

4. Jeśli w miejscu ukąszenia kleszcza pojawi się okrągły rumień, a także jeśli wystąpią u nas objawy podobne do grypy, czyli złe samopoczucie, gorączka i bóle mięśni, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

fot. kleszcz w skórze




Komentarze

  1. A nie trzeba iść odrazu po antybiotyku do lekarza?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Najnowszy nabytek OSP KSRG Czermno

Napaść na funkcjonariusza publicznego - konsekwencje prawne

Samochody na wyposażeniu JRG w Końskich