Pogryzienie przez psa - postępowanie i profilaktyka

 Hej,

Kochani witajcie w środowe popołudnie. Pewnie każdy z Was w telewizji albo w swoim otoczeniu widział osobę, która została zaatakowana przez psa. I teraz co robić? Pokażę Wam sposób postępowania w przypadku doznania obrażeń przez psa, a także profilaktykę, jak sobie radzić z agresywnym zwierzęciem.

Gdy ugryzie nas pies, przede wszystkim ranę trzeba dokładnie oczyścić, niezależnie od jej głębokości. Musimy dokładnie polać ranę wodą, aby usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli rana jest płytka i krwawi delikatnie, pozwólmy, by krew płynęła swobodnie. Jeśli natomiast krwawienie jest obfite, a krew ma jasnoczerwony kolor, ranę trzeba jak najszybciej zatamować. Pogryzieniu przez psa najczęściej ulegają kończyny i to właśnie tam zakładamy opatrunek uciskowy. Jeśli nie mamy bandaża elastycznego lub opaski, możemy tu wykorzystać pasek do spodni lub szalik. Ważne, by ucisnąć miejsce powyżej krwawiącej rany. Jeżeli już krwotok uda się zatamować, ranę trzeba zdezynfekować środkiem antyseptycznym i nałożyć jałowy opatrunek. Następnie trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wtedy w zależności od rozległości urazu lekarz decyduje, czy ranę trzeba szyć, czy nie wymaga ona interwencji. Następnie osobie chorej powinien zostać podany zastrzyk przeciwtężcowy, a także powinno się wdrożyć leczenie przeciw wściekliźnie. 

fot. rana po ugryzieniu przez psa
Jeśli chodzi o profilaktykę, to przede wszystkim nie dotykamy obcych psów, nie głaskamy, a już tym bardziej nie możemy okazywać im agresji. Jeśli nie jesteśmy w stanie uniknąć konfrontacji z psem, pozostajemy w pozycji zasłaniającej rękami kark i z rękami ciasno przylegającymi do szyi, dzięki temu zdołamy osłonić twarz. 


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Najnowszy nabytek OSP KSRG Czermno

Napaść na funkcjonariusza publicznego - konsekwencje prawne

Samochody na wyposażeniu JRG w Końskich