Otwarcie mieszkania - opis procedury

 Hej,

Witajcie we wtorkowe popołudnie. Dziś będzie post typowo strażacki. Pewnie każdy ze strażaków zawodowych w ciągu lat służby miał przynajmniej jedno wezwanie dotyczące otwarcia mieszkania lub pomocy Policji albo Zespołowi Ratownictwa Medycznego w dostaniu się do mieszkania. W związku z tym opiszę jak powinna prawidłowo wyglądać ta procedura.

1. Podczas dojazdu do zdarzenia Stanowisko Kierowania powinno nas poinformować, do jakiego zdarzenia się udajemy: próba samobójcza, osoba starsza lub niepełnosprawna niemogąca otworzyć samodzielnie drzwi, albo jaki rodzaj zdarzenia spowodował zagrożenie, np. zatrucie tlenkiem węgla. Te informacje mogą być ważne, by wezwać na miejsce dodatkowe służby, czyli Policję lub karetkę pogotowia. 

2. Określamy typ budynku, a także na którym piętrze znajduje się mieszkanie/pomieszczenie, które musimy otworzyć.

3. Opracowujemy sposób dostania się do obiektu, generujący jak najmniejsze szkody.

4. Jeśli działania wiążą się z wysokością, musimy się zorientować, czy jest możliwość wjazdu na miejsce zdarzenia podnośnika hydraulicznego/drabiny mechanicznej.

5. Rozejrzyjmy się, czy na miejscu zdarzenia obecny jest ktoś z rodziny lub sąsiadów osoby poszkodowanej, ponieważ być może będą mieli oni klucze do mieszkania,

6. Ustalamy, czy jest kontakt z poszkodowanym: pukamy do drzwi, dzwonimy dzwonkiem, przedstawiamy się ("Tu Straż Pożarna"). Jeśli z osobą poszkodowaną nie ma kontaktu, musimy uzyskać zgodę policji na siłowe wejście do mieszkania. Jeśli takiej zgody nie uzyskamy, przerywamy działania. 

Warto ze sobą mieć podręczny sprzęt: miernik wielogazowy, minimum jeden na rotę aparat ODO, sprzęt burzący, wyważarkę, torbę PSP-R1, deskę, maskę tlenową dla osoby poszkodowanej.

fot. otwarcie mieszkania w bloku (na miejscu podnośnik hydrauliczny)








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najnowszy nabytek OSP KSRG Czermno

Napaść na funkcjonariusza publicznego - konsekwencje prawne

Samochody na wyposażeniu JRG w Końskich