Hej kochani,
Witajcie we wtorek. Dziś na blogu opiszę Wam specjalistyczne grupy ratownicze w województwie, w którym mieszkam, czyli w województwie świętokrzyskim. W naszym województwie widnieje na tę chwilę siedem grup specjalistycznych:
1. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kielce 1" - grupa utworzona na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kielcach. Liczy ona 96 strażaków. W jej skład wchodzi 5 samochodów ratowniczych:
- ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy MAN TGM 18.340 5/32 z zabudową firmy MOTO-TRUCK z Kielc. Pojazd posiada zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, autopompę o wydajności 3200 litrów na minutę, armaturę wodno-pianową, sprzęt burzący, pilarki, zestaw ratownictwa technicznego, sprzęt ratownictwa medycznego itp.
fot. GCBA 5/32 MAN TGM 18.340
Kolejny samochód wchodzący w skład tej grupy to ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault Kerax z zabudową firmy Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Na jego wyposażeniu znajdziemy: żuraw hydrauliczny o udźwigu 6 ton, wyciągarkę o uciągu 13,3 tony, generator prądotwórczy, narzędzia hydrauliczne, pilarki, sprzęt burzący, sprzęt pomiarowy itp.
fot. SCRt Renault Kerax 430 WISS
Następne auto wchodzące w skład opisywanej grupy to samochód ciężki ratownictwa chemicznego SCRChem Mercedes Atego 1629 z zabudową firmy Szczęśniak. Pojazd posiada sprzęt specjalistyczny niezbędny przy skażeniach, czyli: sprzęt do dekontaminacji, sprzęt elektryczny, węże, sprzęt do sprzątania, zestaw narzędzi nieiskrzących, sprzęt do uszczelniania, a także sprzęt oświetleniowy itp.
fot. SCRChem Mercedes Atego 1629 z zabudową Szczęśniak
Następne auto wchodzące w skład tej grupy to samochód lekki ratownictwa chemicznego Mercedes Sprinter 4x4 z zabudową Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Na swoim wyposażeniu posiada sprzęt do rozpoznania, stwierdzenia, a także pomiaru skażenia.
fot. SLRChem Mercedes Sprinter 4x4 WISS
Ostatni samochód, który wchodzi w skład prezentowanej grupy, to samochód lekki rozpoznawczo-ratowniczy SLRR Ford Ranger.
fot. SLRR Ford Ranger
2. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "SKARŻYSKO" - grupa chemiczna działająca na terenie powiatu skarżyskiego. W jej skład wchodzą cztery zastępy:
Samochód średni ratownictwa chemicznego SRChem Iveco Eurocargo. Wyposażony jest w niezbędny sprzęt wykorzystywany podczas działań z chemikaliami. Na jego wyposażeniu znajduje się m.in. mini laboratorium chemiczne umożliwiające identyfikację substancji niebezpiecznych zarówno z lądu, jak i z powierzchni wody. Posiada również 6 pomp do usuwania rozlanych cieczy palnych i żrących. Zabudowę wykonała firma Stolarczyk z Kielc.
fot.SRChem Iveco Eurocargo
Kolejne auto wchodzące w skład owej grupy to samochód ciężki ratownictwa technicznego SCRt MAN TGM 18.290. Na swoim wyposażeniu posiada: wyciągarkę hydrauliczną, zestaw ratownictwa technicznego, zestaw narzędzi hydraulicznych, sprzęt burzący, zestaw ratownictwa medycznego itp.
fot. SCRt MAN TGM 18.290 Stolarczyk
Kolejny samochód wchodzący w skład tej grupy to samochód ciężki ratowniczo-gaśniczy GCBA 5/40 MAN TGM 18.340 z zabudową firmy Stolarczyk. Pojazd posiada zbiornik wodny o pojemności 5000 litrów, autopompę o wydajności 4000 litrów na minutę, napęd szosowy, a także wiele innego sprzętu ratowniczo-gaśniczego.
fot. GCBA 5/40 MAN TGM 18.340 Stolarczyk
Ostatnim samochodem będącym na wyposażeniu tej grupy jest samochód lekki operacyjny SLOp Hyundai.
fot. SLOp Hyundai Tucson.
3. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego 'OSTROWIEC 2' - grupa działająca na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Powołana w 2013 roku, na tę chwilę liczy 50 strażaków. W jej skład wchodzą następujące samochody:
- samochód średni ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290 z zabudową firmy MOTO-TRUCK. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów, autopompę o wydajności 2900 litrów na minutę, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów, system piany sprężonej (tzw. CAFS), armaturę wodno-pianową, zestaw narzędzi hydraulicznych, sprzęt burzący, pilarki, sprzęt ochrony układu oddechowego, zestaw ratownictwa medycznego itp.
fot. GBA-Rt MAN TGM 13.290/MOTO-TRUCK
Kolejne auto na wyposażeniu tej grupy to samochód ratownictwa technicznego Renault Midlum z zabudową firmy Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Pojazd posiada trzy zestawy narzędzi hydraulicznych, pilarki, poduszki pneumatyczne, generator prądu, agregaty prądotwórcze, aparaty Ochrony Układu Oddechowego, zestaw ratownictwa medycznego itp.
fot. SRt Renault Midlum/WISS
Kolejny samochód będący na wyposażeniu owej grupy to samochód ratownictwa chemicznego Iveco Eurocargo 160E32 z zabudową Stolarczyk. Na jego wyposażeniu znajdziemy: zestaw pomp chemicznych z armaturą to przemieszczania cieczy ropopochodnych i żrących, pirometr, kamerę termowizyjną, zestaw do wykrywania substancji niebezpiecznych, agregat prądotwórczy, zestaw PSP R1, zestaw lamp i reflektorów, zestaw sorbentów, neutralizatorów i dyspergentów, chemoodporną odzież ochronną, zestaw narzędzi ślusarskich, namioty: pneumatyczny i stelażowy, a także kabinę dekontaminacyjną.
fot. SRChem Iveco Eurocargo/Stolarczyk
Ostatni samochód na wyposażeniu owej grupy to samochód lekki rozpoznawczo-ratowniczy Nissan Navara.
Komentarze
Prześlij komentarz