Hej Kochani Czytelnicy bloga,
Witajcie w piątkowy poranek. Dziś będzie bardzo trudny post, ale mam nadzieję ciekawy. Opowiem Wam co nieco o narzędziach służących do ratownictwa technicznego, czyli w działaniach przy wypadkach komunikacyjnych, ale również przy siłowym otwarciu mieszkania i innych czynnościach, w których używa się narzędzi.
Pierwsze narzędzie, które omówię, to zestaw hydrauliki siłowej LUKAS. Jest to ciężki zestaw hydrauliczny, składający się z kilku elementów: agregatu hydraulicznego, który służy do zasilania narzędzi, nożyc hydraulicznych, których zadaniem jest np. wydostanie osoby poszkodowanej z wraku samochodu lub z miejsca, gdzie do poszkodowanego jest utrudniony dostęp, rozpieracz ramieniowy, który służy również do szybkiego uzyskania dostępu do osoby poszkodowanej, cylindry rozpierające, zabezpieczenia poduszki powietrznej kierowcy, czyli takie osłony, które zakłada się na kierownicę, piła do cięcia szyb klejonych, wybijak do szyb hartowanych, nóż do przecinania pasów bezpieczeństwa, a także kliny, podpory i wiele innego sprzętu, który wchodzi w skład tegoż zestawu.
fot. agregat hydrauliczny
Przedstawiony powyżej agregat hydrauliczny służy do zasilania jednocześnie dwóch narzędzi, posiada zbiornik na olej o pojemności 3 litry, maksymalne ciśnienie robocze 70 MPa, silnik spalinowy, a także wbudowaną funkcję TURBO.
fot. nożyce hydrauliczne
Powyżej widzicie nożyce hydrauliczne. Służą one do działań zarówno przy wypadkach komunikacyjnych, ale również przy wypadkach kolejowych, do działań ratowniczych np. przy uwalnianiu zakleszczonych zwierząt i ludzi. Ten akurat model posiada siłę cięcia 112 ton, także nie radzę podkładać palców, nawet całą kończynę zmiażdży, ale nie to jest ich zadaniem.
fot. rozpieracz ramieniowy
Kolejne narzędzie, które przedstawiłem powyżej, to rozpieracz ramieniowy. Służy on do uzyskiwania dostępu do osób poszkodowanych w ciężkich wypadkach komunikacyjnych, zarówno samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, jak i pojazdów szynowych, a także przy usuwaniu klęsk żywiołowych.
fot. piła do szyb klejonych
fot. wybijak do szyb hartowanych
fot. nóż do pasów bezpieczeństwa
Omówię tu jeszcze jedno narzędzie, które również jest bardzo przydatne w ratownictwie technicznym. Są to poduszki wysokociśnieniowe, które służą do podnoszenia przewróconych pojazdów: osobowych, dostawczych i ciężarowych. Udźwig nawet do 64 ton, także potężna siła.
fot. poduszki wysokociśnieniowe
Pokrótce omówiłem najważniejszy sprzęt służący do ratownictwa technicznego. Mam nadzieję, że Wam się spodoba. Czekam na komentarze i polubienia tego, jak również wcześniejszych postów. Takich ciekawostek będzie więcej.
Bardzo fajnie przedstawione informacje dużo rzetelnych informacji
OdpowiedzUsuń