Bezpieczne plażowanie - krok po kroku
Witajcie Kochani Czytelnicy bloga,
Witam Was w sobotnie przedpołudnie. Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy na urlopy nad morze. Opiszę Wam kilka zasad bezpiecznego plażowania z dziećmi.
1. Zadbaj o własny kawałek cienia. Należy mieć ze sobą duży parasol plażowy, który osłoni dziecko przed promieniami słonecznymi z każdej strony, ponieważ maluchy są częściej narażone na poparzenia słoneczne i udar cieplny z uwagi na mniejszą grubość tkanki skórnej niż u dorosłego człowieka.
2. Stosuj kremy z filtrem. Ta zasada jest kluczowa. Promienie UV odbijają się zarówno od piasku, jak i od tafli wody. Im jaśniejsza plaża i im bardziej spienione fale, tym tzw. promieniowanie odbite jest silniejsze. Dlatego przed wejściem z dzieckiem do wody trzeba posmarować jego skórę kremem z wysokim filtrem (SPF 50+).
3. Pamiętaj o czapce. Ważne by chronić skórę głowy dziecka. Nieważne, czy jest to chustka, czy czapka, kapelusz, ważne, by dziecko miało coś na głowie. Jeśli malec uskarża się na ból głowy, nudności, senność, to jak najszybciej trzeba go przenieść w cień. Jeśli dolegliwości nie miną, jak najszybciej udajemy się do lekarza, ponieważ mogą to być symptomy udaru cieplnego.
4. Wybierz dobry strój do kąpieli dla dziecka. Dziecko nie powinno baraszkować nad wodą na golasa. Nawet nie chodzi tu o estetykę, ale o bezpieczeństwo. Maluszki, które nie kontrolują jeszcze swoich czynności fizjologicznych, muszą mieć ze sobą pieluszkę do pływania.
5. Nie pozwalaj dziecku na wchodzenie do wody prosto ze słońca. Wejście do zimnej wody bezpośrednio po opalaniu może skończyć się gwałtownym skurczem mięśni prowadzącym nawet do zawału mięśnia sercowego. Dlatego trzeba dziecko przyzwyczajać powoli do zmiany temperatur. Przed pierwszym zanurzeniem warto pospacerować z dzieckiem nad wodą, by obmyły je fale.
6. Oswajaj malca z wodą. Dziecko może bać się dużego jeziora, morza czy szumiących fal. Dlatego na plaży warto ustawić mały dmuchany basenik, wlać do niego wodę i powoli zanurzyć nóżki dziecka, a jeśli mu się spodoba, pozwolić mu się popluskać.
7. Nie spuszczaj dziecka z oka!!! To najważniejsze. Malec musi być pod stałą opieką. Wystarczy chwila nieuwagi, by dziecko zachłysnęło się wodą. Lepiej nie używać dmuchanych materacyków, kółek do pływania czy łódek u niemowląt, ponieważ dziecko może się ześlizgnąć i wpaść do wody.
8. Kup dziecku akcesoria, zapewniające mu bezpieczeństwo i komfort plażowania. Warto zakupić mu plażowe buciki, chroniące stópki przed szkłem lub ostrym piaskiem, a także okulary do pływania, chroniące oczy przed chlorem na basenie czy słoną wodą w morzu.
9. Kąp się tylko w miejscach strzeżonych. Tego chyba nikomu nie trzeba przypominać. Warto się kąpać w takich miejscach, gdzie jest albo ochrona, a najlepiej ratownik wodny. Tamy na rzekach, stawy czy niewielkie strumyki to nienajlepsze miejsca do odpoczynku.
10. Na plaży hałas jest lepszy od ciszy. Jeśli jest szum, dzieci śmieją się i hałasują, to znaczy, że dziecku nic nie grozi. Nie liczmy na to, że dziecko podczas utonięcia zacznie krzyczeć - nie będzie w stanie wydać dźwięku. Osoba, która się topi, ma usta ponad wodą na dosłownie sekundę, a w tym czasie nie zdąży krzyknąć, za to może zachłysnąć się wodą, co jeszcze pogorszy sytuację. Nieprawdą jest również, że podczas utonięcia dzieci rozpaczliwie machają rękami. Dlatego właśnie trzeba na plaży obawiać się ciszy, a nie hałasu.
Komentarze
Prześlij komentarz