Zatrucie jadem kiełbasianym - pierwsza pomoc przedmedyczna

 Witajcie Kochani Czytelnicy bloga,

Witam Was w środowe przedpołudnie. Dziś na blogu pojawi się niezwykle ważny post. Pewnie większość z Was kojarzy środek służący poprawie wyglądu ciała popularny w medycynie estetycznej, tzw. botoks. Nie wiem, czy wiecie, że pod tą nazwą kryje się niezwykle toksyczna substancja, czyli jad kiełbasiany. 

Działanie botoksu polega na porażeniu mięśni mimicznych, to znaczy na odcięciu nerwu do mięśnia, przez co przestaje on pracować i prostuje się. Jad kiełbasiany ma działanie neurotoksyczne, czyli uszkadzające centralny układ nerwowy (mózg). 

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym to: opadanie powiek, podwójne widzenie, suchość w ustach, światłowstręt, zaburzenia widzenia, senność lub pobudzenie, utrudnione połykanie, zatrzymanie moczu, zaparcia, brak gorączki, trudności w mówieniu, osłabienie mięśni, problemy z oddychaniem. 

W przypadku pierwszej pomocy osobie zatrutej jadem kiełbasianym niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Trzeba jak najszybciej podać osobie surowicę botulinową, której zadaniem jest unieszkodliwienie jadu kiełbasianego. 

Jak zapobiegać zatruciu pokarmowemu jadem kiełbasianym:

1. Przechowywać żywność w zalecanych przez producenta warunkach oraz kontrolować jej termin przydatności do spożycia.

2. Otwarte konserwy przechowywać w lodówce.

3. Nie podawać miodu dzieciom do 12 miesiąca życia.

4. Jeśli puszka ma wypukłe dno i z puszki wyczuwalny jest zapach zjełczałego tłuszczu, taki produkt należy od razu wyrzucić.

5. Domowe konserwy przed spożyciem gotować 10 minut.

6. Dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków i pasteryzować żywność.

7. Mięso przechowywać w lodówce.

fot. nieprawidłowo przechowywana żywność







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wybuch gazu w budynku jednorodzinnym - akcja ratunkowa, siły i środki dysponowane na miejsce zdarzenia, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza 'KIELCE'

Skróty używane w Państwowej Straży Pożarnej

Wizyta na komendzie PSP w Końskich