Fajerwerki - zasady bezpieczeństwa, jak umiejętnie posługiwać się fajerwerkami, i co grozi za nieumiejętne posługiwanie się tego typu materiałami.
Dobry wieczór Kochani,
Witam Was w ostatni dzień 2023 roku. Dziś Sylwester, a wraz z nim zabawy i puszczanie w niebo różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych: fajerwerków, zimnych ogni i tego typu materiałów. Wiążą się z tym również różnego rodzaju wypadki. W związku z tym przedstawię Wam 10 zasad, jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami i co grozi za nieumiejętne posługiwanie się tego typu materiałami.
1. Zachowaj bezpieczną odległość od źródła ognia. Bezpieczną odległością jest minimum 5 metrów.
2. Petardy, baterie i rakiety odpalaj wyłącznie na dużych, otwartych przestrzeniach. Nie odpalajmy ich w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ grozi to pożarem.
3. Nie zbliżaj się do niewypału, nie próbuj go ponownie odpalić - opóźniony zapłon może nastąpić w każdej chwili.
4. Nie rzucaj petardami! Szczególnie w kierunku ludzi i zwierząt!
5. Nie odpalaj petard w ręku! Grozi to rozerwaniem kończyny, rozległymi oparzeniami a nawet śmiercią!
6. Uważaj na rozgrzany pręt zimnych ogni - może mieć temperaturę nawet 650 stopni Celsjusza.
7. Nie trzymaj patyka rakiety ani nie wbijaj go w ziemię - jest on wyłącznie stabilizatorem lotu. Dzięki niemu rakieta leci pionowo w górę.
8. Nie trzymaj fajerwerków w kieszeniach - mogą tam wybuchnąć!
9. Kupuj tylko z zaufanych źródeł.
10. Przeczytaj instrukcję obsługi zawczasu - nie 5 minut przed północą - i BEZWZGLĘDNIE jej PRZESTRZEGAJ!!!
Nieumiejętne użycie fajerwerków grozi:
- oparzeniami rąk,
- urazami głowy,
- utratą wzroku,
- urwaniem kończyn,
- uszkodzeniem słuchu,
- ŚMIERCIĄ!!!
Jak pomóc osobie poparzonej fajerwerkami:
1. Najpierw dbamy o własne bezpieczeństwo. Odcinamy ofiarę od miejsca zdarzenia.
2. Jeśli pali się jakaś część garderoby, gasimy pożar. Używamy do tego albo wody, albo koca, albo kurtki.
3. Zdejmujemy odzież z miejsca poparzeń i schładzamy je wodą w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, nie chłodniej, żeby nie dopuścić do bardziej rozległych obrażeń ciała, a jeśli obrażenia są rozległe, przykrywamy je mokrym, czystym materiałem. Zabezpieczamy je również jałową gazą, albo opatrunkiem hydrożelowym, jeśli takowy posiadamy. NIE NATŁUSZCZAMY ran pooparzeniowych!!! Jeśli rana bardzo boli, podajemy leki przeciwbólowe.
4. Jeśli dojdzie do naderwania lub oderwania kończyny, najpierw zajmujemy się osobą poszkodowaną. Uciskamy ranę, najlepiej opatrunkiem. Gdy rana mocno krwawi, możemy zastosować opaskę uciskową, jednak wtedy musimy zanotować godzinę jej założenia. Amputowaną kończynę owijamy jałową gazą i wkładamy do woreczka wypełnionego wodą z lodem, by nie dopuścić do rozkładu tkanek. Wzywamy Zespół Ratownictwa Medycznego i przekazujemy ratownikom poszkodowanego wraz z amputowanym fragmentem ciała. Pamiętajmy, że replantacja, czyli przyszycie oderwanego fragmentu, możliwa jest od 6 do 10 godzin od urazu.
Jeśli osoba straciła przytomność, układamy ją w pozycji bocznej bezpiecznej i czekamy na przyjazd ratowników. Jeśli jest przytomna, nawiązujemy z nią kontakt, rozmawiać i kontrolować urazy, które wystąpiły.
Komentarze
Prześlij komentarz