Suche utonięcie - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Witajcie Kochani Czytelnicy bloga,
Witam Was w czwartkowe wczesne popołudnie. Na pewno słyszeliście o utonięciach spowodowanych brakiem umiejętności pływania. I oczywiście taki tok rozumowania tego pojęcia jest jak najbardziej prawidłowy. Jednak występują często tzw. suche utonięcia. Dochodzi do nich wtedy, gdy woda przedostanie się w obręb nosogardzieli, czyli w połączenie jamy nosowej z gardłem. To powoduje zacisk głośni, czyli części krtani, co może wywołać problemy z oddychaniem, a w konsekwencji niedotlenienie mózgu i śmierć. Do suchego utonięcia może też dojść podczas zakrztuszenia pokarmem (płynem). Do najczęstszych objawów suchego utonięcia należą: nagły, silny kaszel z towarzyszącym odruchem wymiotnym lub wymiotami, duszności i trudności z oddychaniem, problemy z mówieniem, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, ale też drażliwość, nietypowe zachowanie, zawroty głowy, senność, blady lub niebieskawy odcień skóry, utrata przytomności.
Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na badaniu stanu poszkodowanego i w razie potrzeby wykonaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Jednym z powikłań suchego utonięcia może być tzw. utonięcie wtórne, czyli takie, gdzie nie dochodzi do całkowitego zamknięcia krtani i wtedy płyn przedostaje się do płuc. Może on uszkadzać ścianki płuc, powodując gromadzenie się w nich płynu ustrojowego, a w konsekwencji utrudnienie oddychania i śmierć. Ostatnim z groźnych powikłań suchego utonięcia może być zapalenie płuc, tzw. zachłystowe.
Komentarze
Prześlij komentarz